20.06.2022 12:00 wstęp wolny


Prowadzenie: prof. Siarhej Kowalow
Sala Obrad Rady Dyscypliny, Wydział Filologiczny, UMCS, pl. Marii Curie- Skłodowskiej 4a

Alherd Bacharewicz i Julia Cimafiejewa – białoruscy twórcy od 2020 roku mieszkające na emigracji – opowiedzą nie tylko o dzisiejszym stanie literatury białoruskiej, lecz o szansach, które stwarza emigracja, i o tym, co zabiera. Będą występowali rezem i osobno, bedą czytali swoje nowe wiersze wydane w Pradze. Spotkanie poprowadzi polski profesor i białoruski dramatopisarz Siarhej Kowalou.

„Jeszcze niedawno byliśmy dumni, że nasz wizerunek w oczach świata jest tak piękny i wyrazisty. Obraz setek tysięcy kobiet i mężczyzn, którzy w 2020 roku wyszli bez broni — tylko z pragnieniem wolności i słowami protestu — przeciwko uzbrojonym bandytom, którzy nazywali siebie „milicją” i „armią”. Teraz ten obraz przekreślono, zamazano tak samo, jak w moim ojczystym Mińsku oraz we wszystkich miastach Białorusi nadal zamazywane są rewolucyjne graffiti 2020 roku. Tylko teraz obraz ten zamazywany jest ukraińską krwią. I robią to ludzie, którzy tak samo jak ja uważają się za Białorusinów. Jednak ci, którzy marzą o innej
Białorusi i od lat próbują przekształcić to marzenie w realność, z Ukraińcami czują znacznie większą i mocniejszą więź, niż z własnymi generałami i żołnierzami, którzy wkroczyli na waszą ziemię”. Alhierd Bacharewicz, z „listu do Ukrainy”


Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Warsztaty Kultury w Lublinie